4 Şubat 2015 Çarşamba

Çok farklı üç film ve harika iki kitap önerim.


Annemle beraber yakaladığımız ve çok eğlenerek izlediğimiz bir film oldu.Karakterler kısaca suçluluk duyan Jonathan ,dul ve çaresisi anne,fırsatçı banka müdürü,huysuz dede ve sevimli ,komik arkadaşı ,rezil ingiliz lordu.Babasının ölümünden kendini sorumlu tutan Jonathan ,babasının öldüğü ve hiç para alamadıkları bankayı soymaya karar verir,talihsiz olaylar olur .
1967 yapımıCatherine Deneuve'un 24 yaşında çekmiş olduğuGündüz Güzeli.Catherine Deneuve'un kusurlarıyla doğal güzelliği ön planda hep.Film genç,güzel ve saygın bir evliliği olan bir kadının mazoşist fantezilerini doyurmanın yolu olarak  gündüzleri bir randevu evinde çalışmaya başlamasını konu alıyor.Filmde hayal ve gerçek birbirine karışmış ve yönetmen sıkıcı burjuva hayatını da inceden eleştirmiş.

Ve bir türk filmi Hayat Var, kızın hayatı yok ama umutları var  ,hayatı sıkı sıkıya tutunuyor herşeye rağmen,ilgisiz ,işsiz bir baba,bencil ,sorumsuz bir anne,bakıma muhtaç dede,sapık bakkal ve çılgın deli bir komşu .
Karakterler süper demi ?
Orhan Gencebay şarkıları ve özellikle kızın sürekli mırındandığı şarkı filmden sonra bana da bulaştı .
Kızın güldüğü tek sahne son sahnesi .
Murakami'nin okuduğum ilk kitabı kendileriyle tanışma kitabımız yani,hemen ikinciyi de sipariş ettim ,sevdiğim yazarlar arasında yerini aldı.Kitabın başı biraz sıkıcı da olsa sonradan elimden düşüremedim ,koyunun peşinden giden dedektif kahramanımız aslında kendini bulur,sürükleyici ,heyecan  ve merak uyandıran bir konusu var.
Uçarı bir "yaşam" insanı olmaya kalkışan katıksız bir "düşün" insanının, bu ikilemin gelgitleriyle oradan oraya savrulan yalnız bir ruhun, Bozkırkurdu'nun hikayesi. Aydın geçinenlerin, bildikleriyle büyüklenenlerin, bilmediklerini küçümseyenlerin, bunu yaparken -bilinçli ya da bilinçsiz- yaşamı kaçıranların yüzüne inen bir tokat.

Yazarın daha önce Siddhartha  romanını okumuştum .Bu kitap biraz farklı,karışık ve tekrar tekrar okunacak türden bir kitap ,özümsenmesi gerekiyor  diye düşünüyorum.

1 yorum:

Derya dedi ki...

Saol bacim kültürlü kurt ;)