4 Ekim 2014 Cumartesi

Yeraltından bir film bir kitap

 Dövüş Kulübü izlemeyeniniz varmı yada sevmeyeniniz,1999 yılında çekilmiş ,şimdi durum daha da içler acısı.
 Yazarı Chuck Palahniuk 'tan alıntı:''Biz televizyon izleyerek milyonerler,sinema tanrıları ,rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olmayacağız.Hepimiz heba oluyoruz......Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz.Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor ,gereksiz şeyler alıyoruz.
Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız.Bir amacımız yok.Ne büyük bir savaş  ne de büyük bir buhran yaşadık.Bizim savaşımız ruhani savaş.''
 ve beğendiğim sahlereden bir kaçı                                   Gelelim kitabımıza,  bence Hakan Günday'ın tarzı yeraltı edebiyatı.
Kitapdan bir kaç alıntı:''Teknoloji ,insanların davranışını ,ahlakını,sosyoekonomik ilişkilerini,asla geri dönülmeyecek bir biçimde değiştiriyor.
           Söz konusu değişim,insanlığın amacından sapmasına ve doğa dışı adsız bir türün yeşermesine neden oluyor.İnsanlığın bin çabayla  ikibin yılda yarattığı asgari ahlak elli yılda televizyon tarafından çiğneniyor ve on yıldırda (kitap 2007 de yazılmış)internet tarafından yutuluyor.''Filmin ve kitabın ortak özellikleri,sisteme karşı olması,toplumsal yapıyı eleştirmesi  ve yeraltı edebiyatı olması(bence).


Azil'in son cümlesi daha da süper:Düşünüyorum,öyleyse,varlığımı yok edebilirim.
2 yorum:

Derya dedi ki...

Benim için fight Club kitabı da dahil bir saheseridir. Ben johnun safrakesesiyim:)

KUZEYLİMİNE dedi ki...

defalarca izleyebilirim ,bu aralar digitürk de karşıma çıkıyor,nereden olursa olsun izliyorum.